Fitness Beslenme Programları

Fitness Beslenme Programları

Hayatını spora adamış kişiler için fitness kelimesi başlı başına ilgi çekicidir. Çünkü fitness dünyası insanların fit görünüme kavuşmasını amaçlarken sağlıklı bir hayat sürdürmesini de hedeflemektedir. Bunun için yapılan spor beraberinde beslenme tarzı da önemli yer tutmaktadır. Fitness beslenme programları genel olarak şu şekilde sıralanıyor olup başlangıç rotanız bu listeye göre ayarlanmaktadır.

  • Yumurta tüketimine özen gösterme
  • Tavuk ya da hindi göğsü tüketmek
  • Somon veya ton balığı tüketimini arttırmak
  • Yağsız et tüketmeye özen gösterme
  • Tofu veya soya fasulyesi tüketmeye başlamak
  • Kuru baklagiller tüketimini arttırma

Yukarıda sıralanan maddeler beslenme programının düzenini de kolaylaştırmaktadır. Ayrıca fitness eğitmenlerinin önerdiği listedir.

Sporcu Diyeti

Sporcu diyeti normal diyet programı gibi değildir. Normal diyette hiç yememeniz gereken bir gıdayı sporcu diyetinde yemeniz gerekebilir. Ayrıca uzun saatler aç kalma gibi bir durumda yoktur. Sporcu diyeti kapsamında dikkat edilmesi gereken temel unsur işlenmiş, pakete girmiş, fast-fodd gıdalarının tüketilmemesi gerektiğidir. Ek olarak yemek öncesi sıvı alımına özen gösterilmelidir. Protein ve karbonhidrat seviyesine dikkat edilmesi de gereklidir.

Sporcu diyeti olarak adlandırdığımız sporcu beslenmesi spor yapanların sağlığını korunmasına, dayanıklılığının artmasına, konsantrasyon ve dikkat yeteneğinin iyi olmasına olanak sağlamaktadır. Enerji ve besin ögeleri gereksinimleri yaşa, cinsiyete, ağırlığa, boya, yapılan spor dalına ve sıklığına göre değişim göstermektedir. Sporcu beslenmesi ile temel hedef; sporcu sağlığının korunması ve performansının arttırılmasıdır. Yeterli ve iyi beslenen bir sporcunun kötü beslenen bir sporcuya göre performansının daha yüksek olduğu, büyüme ve gelişme eğrilerinin düzgün olduğu, vücut ağrılığının istenen sınırda olduğu ve konsantrasyonunun daha yüksek olduğu yapılan birçok araştırmada da görülen bir durumdur.

Sporcu beslenmesinde yeterli ve dengeli enerji alımı ne kadar öenmliyse yeterli ve gerekli düzeyde sıvı alımı da o kadar önemlidir. Vücut egzersiz sırasında dinlenme anına göre haliyle daha fazla enerji harcamaktadır. Bu yüzden sporcuların enerji ve besin ögesi ihtiyaçları sedanter olarak adlandırdığımız bireylere göre daha yüksektir. Genel olarak sporcuların diyeti; karbonhidrattan zengin, protein değerinden normal, yağ içeriğinden ise normalin biraz altında bir yapıda olmalıdır. Sporcuların sıvı kaybı normal bireylere göre bir miktar fazladır bu sebeple de sıvı alımları arttırılmalıdır. Genel olarak tanımlamak gerekirse sporcuların günlük kalori ihtiyaçları ortalama 2000-5000 kalori arasında değişebilmektedir. Her sporcunun alması gereken kalori gereksinimi yukarıda saydığımız tüm özellikler doğrultusunda farklılık göstermektedir.

Sporcu İçin Beslenmenin Önemi

Sporcu için beslenmenin önemi her insan için geçerli olan bir durumdur. Bu durumu genel bir şekilde inceleyecek olduğumuzda konsantre olmamız, motivasyonumuzu korumamız, bilişsel ve fiziksel yaşamımızı sürdürmemiz için gıdaya ihtiyaç duyduğumuz gerçektir. Fakat insanın kötü hissetmesini sağlayan yiyecekler de vardır. Yerken çok lezzetli gelen bu yemeklerin sonrasında bünyemizi bozduğunu söylemek gerekir.


Hızlı bir bağlantı için bizimle hemen iletişime geçin.

Hemen İletişime Geç!